Крохмаль  33Назар Іванович народився 3 листопада 1993 року в селі Михайлівка Радивилівського району Рівненської  області.  В 2000 році пішов до 1- го класу Михайлівської  загальноосвітньої школи  І – ІІ ступенів. Змалку любив землю, свою родину і любив всім серцем  рідну Україну,  любов до якої і бажання жити у вільній країні передалася йому генетично ще від діда – прадіда, адже його прадід Іван був воїном УПА.

З 2009 по 2013 рік навчався  у Львівському технікумі залізничного транспорту . 30 жовтня  2013 року вступив на військову службу за контрактом, а  29 листопада прийняв присягу на вірність народу України. Бути військовим він мріяв ще зі школи, і  коли став ним – відчув, що ця професія і є його покликанням. З серпня 2014 року Назар перебуває  в зоні АТО у складі роти снайперів Львівської 80 окремої високомобільної десантної бригади сухопутних військ Збройних сил України.

Загинув 6 листопада 2014 року в смт. Нижнє Попаснянського району Луганської області під час обстрілу російськими збройними формуваннями понтонної переправи.

Указом Президента України № 311/2015 від 4 червня 2015 року, «за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі», нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

 

Публікації про Крохмаля  Н. І.

 

Був добрим сином, найкращим другом

У неділю Радивилівщина прощалася із Героєм – 21-річним Назаром Крохмалем, снайпером окремої роти 80-ї аеромобільної бригади. Загинув 6 листопада 2014 року під час обстрілу російськими збройними формуваннями з РСЗВ «Град». Поховали Назара у рідній Михайлівці. Відспівували у Свято-Покровській церкві священики УПЦ КП. Такого велелюдного похорону це село ще не бачило. Місцеві казали, що «піврайону приїхало». І справді, попрощатися з Назаром прийшли не лише його односельці, жителі навколишніх населених пунктів, а й представники влади і громадськості із Радивилова, Рівного і Львова, його бойові побратими, одногрупники по Львівському технікуму залізничного транспорту. Голова районної ради О. Пастух і голова райдержадміністрації В. Кондик із першим заступником І. Школярем теж поклали вінок герою, висловили співчуття родині українського патріота.

Хоронили Назара Крохмаля з усіма військовими почестями – почесний ескорт, духовий оркестр, тризалповий салют.

фото - Назар Крохмаль під час навчаньОсь рядки про Назара Крохмаля із соціальних мереж: «Перший загиблий в роті снайперів. Після обстрілу. Всього лише 21 рік. Я не хочу, щоб цей хлопчина загубився в статистиці. Я хочу, щоб ви запам’ятали це відкрите, ще дитяче обличчя. Коли прилетіла міна, він якраз зняв бронік, сів біля бліндажа почитати Біблію». А друзі хлопця у соцмережах поширюють слова: «Кажуть, Бог забирає найкращих. Минають дні тяжкої скорботи і печалі, як Тебе немає з нами, як відлетів Ти у далі неземні, залишивши всім на згадку спогади та смуток. Не стирається рана в батьківських душах. Ти був для всіх опорою, порадником, добрим сином, найкращим другом. Весь час турбувався про близьких тобі людей, забував думати про себе. Пам’ять про Тебе – завжди з нами. Вічного Тобі життя у Царстві Небеснім та спокою Твоїй душі. Вічна пам’ять».

Чимало слів було мовлено і в ході похорону. Лейтмотив виступів – ми повинні ніколи його не забувати. Це наш святий обов’язок – передати наступним поколінням пам’ять про Назара та про таких героїв, як він.

З ким не розмовляв – друзями, однокласниками, вчителями Назара Крохмаля – всі були хорошої думки про нього – привітний, доброзичливий, товариський, допитливий, працьовитий, ввічливий, співчутливий, любив спорт, поважав старших, шанував батьків. Звісно, були у юнака плани. Через це й став наприкінці минулорічного жовтня військовим за контрактом, з 28 серпня ц. р. – учасник АТО. Був відважним і сміливим десантником.

…Герої не вмирають!

Василь Семеренко

НАЗАР КРОХМАЛЬ – ГЕРОЙ ВКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ

Такі матеріали важко писати. Важко, коли гинуть кращі, гине цвіт нації. Йому б ще жити і жити, створити сім’ю, виховувати дітей… Але осколок міни обірвав молоде життя, родовід Крохмалів.

– Дід, вояка УПА, загинув 44 року у 34 роки, теж у листопаді, розповідав Іван Володимирович Крохмаль, батько Героя, але після нього залишився мій батько, а із загибеллю Назара рід перервався. Ще третього листопада телефоном вітав Назара з днем народження (востаннє розмовляв), казав, якщо переживем  листопад (а це фатальний для нас місяць), все буде добре. Назар заспокоював, мовляв, тату, не хвилюйся…

SX_0ShzdCd8 (1)Але 6 листопада 2014 р., по трьох днях після 21-річчя, під час обстрілу російськими збройними формуваннями понтонної переправи біля cмт. Нижнє на Луганщині старший солдат, снайпер 80-ї окремої високомобільної десантної бригади Назар Крохмаль загинув. Коли прилетіла міна, він саме зняв бронежилет, і сів біля бліндажа почитати Біблію… Її, до речі, зі слідами крові і з іншими особистими речами Назара, двома осколками міни передали додому, батькам, у листопаді минулого року.

Поховали Героя у рідній Михайлівці, похорони були велелюдними.
Указом Президента України № 311/2015 від 4 червня 2015 року «За особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі» Назар Крохмаль нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно). Нагороду батькам Назара у Михайлівській Свято-Покровській церкві після богослужіння вручили бойові побратими Микола Грицайчук і Микола фото - меморіальна дошка Назара КрохмаляКобільник. А перед цим, у квітні 2015-го, в селі на приміщенні місцевої школи відкрито пам’ятну дошку на його честь. У вересні ж Українська православна церква Київського патріархату з благословення Святійшого Патріарха Київського всієї Руси-України Філарета нагородила (теж посмертно) відважного бійця медаллю «За жертовність та любов до України». Цю нагороду батькам на роковини світлої пам’яті Назара має привезти із десантниками 80-ї бригади уже згадуваний Микола Кобільник на псевдо «Енейко», голова ГО «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО». Коли пан Микола на міському вічі у Дрогобичі зачитував нагороджених посмертно, – став на коліна, його підтримали благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета нагородила (теж посмертно) відважного бійця медаллю «За жертовність та любов до України». Цю нагороду батькам на роковини світлої пам’яті Назара має привезти із десантниками 80-ї бригади уже згадуваний Микола Кобільник на псевдо «Енейко», голова ГО «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО». Коли пан Микола на міському вічі у Дрогобичі зачитував нагороджених посмертно, – став на коліна, його підтримали інші учасники АТО і всі присутні – понад три тисячі людей.

Всі, хто знали Назара Крохмаля – бойові побратими, односельці, вчителі і однокласники – згадують його, як хорошу людину. Завжди був усміхнений та щирий. Змалку був надзвичайно ввічливою та неконфліктною дитиною. А ще Назар був надзвичайно витривалим, мав хорошу фізичну підготовку та по-особливому ставився до тварин. Улюблений кінь завжди слухався Назара. Як справжнього козака. З козацьким запалом прагнув хлопець бути і захисником рідної держави. Був професіоналом своєї справи. Дисциплінованим та організованим. Мужнім і відважним, як його товариші по службі. І з шістьох снайперів-десантників четверо поклали життя своє на полі битви  з новітніми окупантами.

– У класі їх було семеро: четверо дівчат – Іра Барабан, Юля Матвєєва, Оля Багно, Оля Хмелюк і троє хлопців – Назар Крохмаль, Микола Бабич і Сергій Супрунюк,- пригадує вчитель Михайлівської школи,  класний керівник Валентина Дмитрівна Конашевська. – Дружили, підтримували один одного. Назар же вирізнявся підвищеним почуттям справедливості і мав об’єктивну самооцінку. З вчителями не конфліктував, любив предмети природничого циклу. Був активним у громадському житті школи і села, займався спортом.

Власне, заняття спортом стали визначальними у виборі життєвого шляху Назара.

Після закінчення Михайлівської школи поступив у Львівський залізничний технікум. Тут він був непереможним в армрестлінгу, здобув навіть чемпіонський титул.

Після закінчення технікуму роботи не було. Вирішив піти на контракт в армію. Мама відмовляла (батько тоді був у Києві на заробітках). Але Назар проявив характер і наполіг на своєму. Зреалізувати цю ідею посприяли  спортивні зв’язки. Військово-медичну комісію розпочав проходити у червні, в часі вона розтягнулася і закінчилася аж у вересні.

Напружена підготовка. Назар гідно – сумлінно і наполегливо – переносив тяготи військової служби. Три пари кросівок зносив за короткий час. І снайпером став не випадково. Як розповідав Іван Володимирович, Назар був вродженим мисливцем. Коли ще вчився у 8 класі, купив батько синові пневмогвинтівку, тож  у періоди полювання на пернату дичину допомагав юнак досвідченим мисливцям здобувати трофеї.

Назар Крохмаль загинув за Україну в 21 рік. І як рік тому написали в одній із соцмереж, «не хочу, щоб цей хлопчик загубився у статистиці. Я хочу, щоб ви запам’ятали це відкрите, ще дитяче обличчя…».

– Ми, вчителі, віримо, що діти будуть ставити собі за приклад життя та подвиг Назара, – наголошує класний керівник В. Д. Конашевська. – А його погляд з меморіальної дошки нагадуватиме кожному, що він віддав життя за нас. Ми не забудемо його ніколи. Бо він – Герой вкраїнської землі.

Так, всі ми не маємо права забути. Вічна пам’ять і слава Герою! Низький уклін і шана його батькам.

Василь Семеренко

 

 

Нагороджений  посмертно:44

– медаллю Української Православної Церкви Київського патріархату «За жертовність і любов до України»;

– нагрудним знаком громадської організації «Рабів до раю не пускають» за вагомий внесок у збереження української держави;

– відзнакою громадської організації «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО»

Світлій пам’яті нашого Героя, Назара Крохмаля!

Надумав Бог забрати вас до себе,

Зібрати вирішив

Він ангелів своїх.

І він тебе забрав на небо,

Як виповнився тобі, лише двадцять перший рік.

Такий ще юний!…

Та такий сміливий!

Ти справжній. Вірний, і надійний друг.

Тобі ще жити б і творити диво!

Але ти виконав вже подвиг свій!

Поклав життя ти,

За свою країну!

За мир і спокій,

Для батьків своїх…

Але для них і сенс життя загинув…

Без твоїх ніжних, теплих слів.

Твоя усмішка не зігріє душу!

Й порад твоїх, не дочекаємося ми.

І ти не прийдеш більше нам на допомогу…

Лише до тебе зможемо прийти…

Принести квіти і сльозу пустити…

Бо це, страшенний і пекучий біль…

Коли не можемо  зустріти

Тебе на вулицях своїх…

Надумав Бог до себе вас забрати,

Зібрати вирішив

Він ангелів своїх.

І ти , тепер із неба будеш нас охороняти,

Й оберігатимеш життя рідних своїх!..

Аліна Гулійчук, подруга Назара,

жителька с. Михайлівка,  10.11.14р.

фото - Назар Крохмаль разом з своїми батьками на випускному вечері в школі41фото - Назар Крохмаль під час служби в зоні АТО

 

Список публікацій

1.«Град» обірвав життя, коли юнак читав Біблію // Сурми Радзивілів. – 2014. – 14 лист. (№ 45). – С. 2

2. Крохмаль Назар Іванович : некролог // Прапор перемоги. – 2014. – 14 лист. (№ 45). – С. 6

3. На Радивилівщині попрощалися із загиблим в зоні АТО // Радивилів POST. – 2014. – 14 лист. (№ 46). – С. 1, 2

4. Семеренко В. Був добрим сином, найкращим другом / В. Семеренко // Прапор перемоги. – 2014. – 14 лист. (№ 45). – С. 2

5. Ти будеш завжди серед нас // Прапор перемоги. – 2014. – 14 лист. (№ 45). – С. 2

6. Ще одному загиблому в АТО земляку відкрили пам’ятну дошку // Сурми Радзивілів. – 2015. – 1 трав. (№ 17). – С. 1

7. Меморіальна дошка увічнює подвиг героя // Прапор перемоги. – 2015. – 8 трав. (№ 19). – С. 2

8. На Радивилівщині увіковічнили пам’ять загиблого воїна // Радивилів POST. – 2015. – 8 трав. (№ 19). – С. 2\

9. Нагороджено посмертно // Сурми Радзивілів. – 2015. – 12 черв. (№ 23). – С. 2

10. Семеренко В. Назар Крохмаль – герой вкраїнської землі / В. Семеренко // Прапор перемоги. – 2015. – 3 лист. (№ 45). – С. 12

11. Пом’янімо Крохмаля Назара Івановича : некролог // Прапор перемоги. – 2015. – 13 лист. (№ 46). – С. 8

12. Роковини загибелі Героя // Радивилів POST. – 2015. – 13 лист. (№ 46). – С. 3

13. Роковини світлої пам’яті героя України Назара Крохмаля // Прапор перемоги. – 2015. – 13 лист. (№ 46). – С. 2

14. Федорук А. Пам’яті Назара Крохмаля : [вірш] / Ангеліна Федорук // Прапор перемоги. – 2015. – 13 лист. (№ 46). – С. 8

15. Вшанування пам’яті загиблого Назара Крохмаля : [Відео]  // Youtube

16. Вшанували пам’ять Назара Крохмаля // Радивилів. іnfo

17. Група пам”яті Назара Крохмаля-друга, брата, ГЕРОЯ // В контакте

18.За кілька хвилин до смерті боєць АТО читав біблію  //Антитеррористическая операция на востоке Украины

19. Крохмаль Назар Іванович  // Вікіпедія :вільна енциклопедія :

20. Крохмаль Назар  // Радивилівська районна державна адміністрація

21.Нагородження Назара Крохмаля орденом “За мужність” : [Відео]  // Youtube

22. Назар Крохмаль  // Краєзнавчий гід : [блог Радивилівської ЦРБ]

23. Наші земляки-герої нагороджені орденами “За мужність” // Радивилів. info

24. Радивилівщина втратила ще одного героя  // Радивилів. info

25. Ціна свободи: 21-річний Назар Крохмаль з Радивилівщини перед загибеллю читав Біблію : [Відео]  // Rivne1.tv :

Крохмаль Назар Іванович (03.11.1993-06.11.2014)